Články o radarech a antiradarech
Reklama
Oficiální zástupci výrobců pro ČR
Sponzor

Jaké existují typy antiradarů?

Co je antiradar a jak funguje?

Radarový detektor, lidově nazývaný antiradar je elektronické zařízení, které dokáže detekovat policejní radary. Jakmile máte v autě antiradar a policie Vás měří, antiradar Vás na to upozorní a vy můžete zpomalit než Vás policisté změří. Radarové detektory dělíme do dvou kategorií - aktivní a pasivní, přičemž každý z těchto dvou typů funguje na odlišném principu.

Rozdíl mezi pasivními a aktivními antiradary:

Existují dva typy antiradarů: pasivní a aktivní. Pasivní antiradar je zařízení, které Vás pouze informuje o tom, že se přibližujete k policejnímu radaru (například typu Ramer) a akusticky a vizuálně Vás na to upozorní. Podle toho, jak kvalitní máte detektor, budete dopředu vědět o radaru - u kvalitních antiradarů je to 200 - 400 m někdy i více. Pasivní detektor Vás tedy pouze upozorňuje, ale nijak policejní radar neovlivňuje. Toto zařízení je tudíž 100% legální a mít jej ve voze není problém.

Pasivní antiradary se vyrábějí v pevně zabudované verzi, kdy máte radarovou anténu v přední masce vozidla a uvnitř vozu máte ovládací panel a reproduktor. Jedná se diskrétní a nejkomfortnější řešení, které vyhledávají zejména lidé, kteří často nemění vozy a nebo ti, kteří nechtějí mít na čelním skle detektor umístěný.

Druhým typem pasivního antiradaru je praktický přenosný antiradar, který umístíte na čelní sklo vozidla nebo na přístrojovou desku a kdykoliv jej můžete sundat a opět nandat. Tato verze pasivních antiradarů je levnější a vhodná pro méně náročné klienty a nebo klienty, kteří často mění svá vozidla. Co se týká detekce tak napevno zabudované antiradary ji mají výrazně lepší.

Aktivní antiradary neboli rušičky jsou zařízení, která ovlivňují policejní měření - jakmile policista z laserové pistole vyšle signál k Vašemu vozidlu a měří jej, aktivní antiradar zamezí změření a zařízení ruší. Doporučený postup je takový, že jakmile Vás začnou policisté měřit, laserová rušička spustí zvukový signál, tak zpomalíte a rušičku vypnete a policista Vás změří. Aktivní antiradary jsou v ČR zakázané zákonem, ale postih za použití není nijak zásadní - viz článek o legálnosti antiradarů.

Antiradary a jejich použití:

V České republice se v poslední době objevují reportáže o pirátech silnic, kteří používají antiradary a ohrožují tak zdraví a bezpečnost ostatních řidičů. S tímto tvrzením nemůžeme absolutně souhlasit. Lidé, kteří používají antiradar jsou ti, kteří potřebují svůj řidičský průkaz na výkon povolání a nechtějí přijít o řidičský průkaz kvůli zapomenuté třicítce nebo jiným absurditám co vidíme dnes a denně. Většinou se jedná o lidi, kteří mají už opravdu hodně najezděno a mají mnoho zkušeností. Nepochybně zodpovědný řidič s antiradarem představuje mnohem menší nebezpečí než nezodpovědný řidič bez něj.